Dzisiaj jest czwartek, 27/03/2025

Dzisiaj są imieniny: Lidii, Ernesta

  • logo Funduszy Europejskich
  • logo Lubuskie
  • logo Unii Europejskiej
logo Terespol

35-leicie pisma GONIEC TERESPOLSKI

W niedzielę 2 marca br. w restauracji Galeria Smaków odbyła się jubileuszowa gala z okazji 35-lecia pisma GONIEC TERESPOLSKI. Jest to najstarsze i najważniejsze pismo społeczno-kulturalne w regionie, mające nieoceniony wkład w budowę dziedzictwa kulturowego, świadomości historycznej, poczucia tożsamości i wspólnoty wśród mieszkańców Terespola i okolic.

Goniec dociera do ponad 20 głównych bibliotek w Polsce (w większości uniwersyteckich) oraz do wielu Terespolan, którzy mieszkając w różnych zakątkach kraju lub za granicą, najnowsze numery Gońca otrzymują pocztą od rodziny i przyjaciół. Dzięki temu są na bieżąco z wszelkimi wydarzeniami z ich ukochanego Terespolu.

Wydarzenie z okazji 35-lecia zgromadziło liczne grono redaktorów, współpracowników i przyjaciół czasopisma oraz dużą grupę jego wiernych czytelników.

Wieczór rozpoczął się od projekcji filmu dokumentalnego podsumowującego 35 lat działalności „Gońca Terespolskiego”. Produkcja ukazała historię pisma od broszury NSZZ Solidarność począwszy, aż po jego 100 numer wydany pod koniec 2024 r. Przedstawiono w niej sylwetki osób, które na przestrzeni lat przyczyniały się do jego powstania i rozwoju. Cześć z tych osób, np.: Andrzeja Kwiatkowskiego, Janusza Tarasiuka, Leona Szabluka czy Marka Ferensa, niestety nie ma już wśród nas.

Film stworzyli: Krzysztof Badalski prezes Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol, (który także jest autorem scenariusz imprezy) oraz Tomasz Oleszczuk obsługujący technikę nagłośnieniową i oświetleniową wydarzenia.

Kolejnym punktem programu było uhonorowanie licznego grona osób pracujących na rzecz Gońca: redaktorów i współpracowników, którzy na przestrzeni zwłaszcza ostatnich lat, swoją pracą społeczną i zaangażowaniem, tworzyli to pismo.

Pierwszą grupą nagrodzonych byli wieloletni redaktorzy i aktywni wciąż współpracownicy:

  1. Adam Jastrzębski
  2. Krzysztof Tarasiuk
  3. Jacek Danieluk
  4. Józef Paderewski
  5. Adam Rymaszewski
  6. Justyna Sowa
  7. Waldemar Bujalski
  8. Jarosław Onyszczuk
  9. Bogusław Korzeniewski
  10. Anna Chodyka
  11. Sławomir Leszek
  12. Ryszard Korneluk
  13. Łukasz Węda
  14. Wojciech Prokopiuk

Podziękowania powyższym osobom wręczyły przedstawicielki wydawców pisma: Anna Pietrusik - dyrektorka Miejskiego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Terespolu oraz Grażyna Abram - przedstawicielka Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol.

W następnej wyróżnionej grupie znalazły się osoby aktualnie najbardziej zaangażowane w tworzenie Gońca Terespolskiego. Im upominki również wręczyły Anna Pietrusik i Grażyna Abram.   

Byli to:

  1. Kamila Korneluk - redaktor naczelną
  2. Łukasz Pogorzelski – zast. red. nacz.
  3. Lech Mazur - główny fotograf
  4. Krystynę Pucer – dział sportowy
  5. Annę Tomczuk – dział wspomnieniowy
  6. Wojciech Kobylarz – dział historyczny
  7. Przemysław Wróblewski – dział historyczny
  8. Kazimierz Michalak – dział historyczny
  9. Danuta Buczyńska - felietony
  10. Beata Kupryś - felietony
  11. Maciej Barmosz – dział historyczny
  12. Janusz Sałtrukiewicz - felietony
  13. Piotr Szyszkowski – dział sportowy

Specjalnymi podziękowaniami i upominkami pracę nowych redaktorów oraz współpracowników docenił burmistrz Miasta Terespol Jacek Danieluk oraz przewodniczący Rady Miasta Terespol Sławomir Leszek.

w tym gronie znaleźli się:

  1. Danuta Buczyńska
  2. Beata Kupryś
  3. Justyna Mazur-Lipecka
  4. Piotr Szyszkowski
  5. Maciej Barmosz
  6. Józef Dawidziuk

Upominki w imieniu władz wręczyli: jego zastępca Józef Paderewski oraz Przewodniczący Rady Miasta Terespol Sławomir Leszek.

Jubileusz Gońca Terespolskiego to także wspaniała okazja do wręczenia nagród osobom wyróżniającym się swoją działalnością w dziedzinie kultury.

Starosta Bialski Mariusz Filipiuk przyznał nagrody ,,Zasłużony dla Powiatu Bialskiego” niżej wymienionym redaktorom i aktywistom. Upominki wręczył w jego imieniu Wojciech Mitura – Przewodniczący Rady Powiatu Bialskiego.

Nagrodzeni:

  1. Anna Tomczuk
  2. Sławomir Leszek
  3. Kazimierz Michalak
  4. Przemysł Wróblewski
  5. 5.Wojciech Prokopiuk
  6. Janusz Sałtrukiewicz

Na decyzję w sprawie nagród Marszałka Województwa Lubelskiego czekają jeszcze: Lech Mazur, Krystyna Pucer oraz Wojciech Kobylarz, natomiast na decyzję ws. nagród przyznawanych przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oczekują: Kamila Korneluk i Łukasz Pogorzelski. Nagrody powyższym osobom zostaną oficjalnie przyznane najprawdopodobniej w innym terminie, podczas innego wydarzenia.

Dodać należy, że podczas wydarzenia pismo Goniec Terespolski zostało nagrodzone za całokształt dotychczasowej działalności grawertonami ofiarowanymi przez: Marszałka Województwa Lubelskiego - Jarosława Stawiarskiego, którego wręczyła radna Semiku Województwa Lubelskiego - Barbara Barszczewska oraz od Starosty Bialskiego - Mariusza Filipiuka, który wręczył Wojciech Mitura - Przewodniczący Rady Powiatu Bialskiego.

Podczas gali nie zabrakło także części artystycznej. Publiczność miała okazję podziwiać występy terespolskiej młodzieży uczęszczającej na zajęcia wokalne w MCKSiR, czyli: Hanny Bednarzak, Marii Karbowiak i Macieja Badalskiego, którzy wystąpili zarówno solowo oraz jako trio.

Maciej dodatkowo wykonał piosenkę o Gońcu Terespolskim, do której tekst napisał jego ojciec Eugeniusz Badalski, do melodii autorstwa Jacka Lecha (z zespołu Czerwono Czarni). Wystąpiła także Małgorzata Wasiluk, która zajęła II miejsce w terespolskim konkursie poezji śpiewanej VOICE POETICA 2024.

Głównym punktem części artystycznej jubileuszu był recital Zespołu Wokalnego „Chwilka” z Bialskiego Centrum Kultury w Białej Podlaskiej. Zespół działa już blisko 40 lat. Jest laureatem ponad 200 festiwali o randze krajowej i międzynarodowej. Ośmiokrotnie zdobywał Grand Prix na międzynarodowych festiwalach w kraju i za granicą.

 Dzieci i młodzież pod kierownictwem artystycznym cenionego instruktora Ireneusza Parafiniuka wykonały (solo lub w kwintecie) kilkanaście utworów zaliczanych do światowych standardów jazzowych, m.in. Georga Gershwina, Arethy Franklin, Elli Fitzgerald czy Franka Sinatry oraz kilka utworów muzyki popularnej - również ,,na jazzowo”. Na uwagę zasłużyły m.in. świetne wykonania piosenki z repertuaru legendy rocka zespołu Aerosmith - ,,Dream On” i The Beatles ,,Let it Be” a także gwiazdy muzyki pop, zespołu Spice Girls - ,,Wannabe”.

Na finał 11-osobowy skład ,,Chwilki” wykonał utwór z rep. Maryli Rodowicz pt. ,,Remedium” odśpiewując z publicznością popularny refren tej piosenki, czyli: ,,Wsiąść do pociągu byle jakiego”.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol, Miejskie Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Terespolu i redakcja Gońca Terespolskiego, na zakończenie jubileuszowej gali, poczęstowali publiczność pysznym czekoladowo-wiśniowym tortem.

Wydarzenie poprowadziła pochodząca spod Terespola prezenterka telewizyjna i konferansjerka - Paulina Wójcik.

Redakcja i wydawcy apelują i zapraszają wszystkie osoby chcące pisać do Gońca Terespolskiego. Redaktorzy z pewnością zaoferują nowicjuszom swoją koleżeńską pomoc.

 

Tekst i Foto:

Łukasz Pogorzelski

GALERIA